Вітамінка

Правильне харчування, лікувальні дієти і вітаміни
ГоловнаВітаміни: питання і відповіді

Вітаміни: питання і відповіді

Питання: Я чув, що великі дози вітаміну С можуть викликати утворення каменів в нирках. Наскільки велика небезпека?

Відповідь: Хоча багато хто говорить про можливість утворення ниркових каменів при прийомі великих доз вітаміну С, відбувається це вельми рідко. По суті справи, жодних конкретних підтверджень тому, що вітамін С сприяє утворенню каменів в нирках, немає.

Звідки виник міф про утворення каменів в нирках? Однією з доріг засвоєння аскорбінової кислоти (вітаміну С) в організмі є утворення щавлевої кислоти — хімічної речовини, яка може стати причиною утворення каменів в нирках. Це і привело деяких учених до наступної гіпотези: великі дози вітаміну С можуть перетворитися на таку кількість щавлевої кислоти, що це пріведет до утворення каменів.

Проте при вивченні кількості утворюваної щавлевої кислоти з вітаміну С було виявлено наступне: при прийомі 9 грам цього вітаміну близько 5 відсотків його перетворювалося на щавлеву кислоту. А в іншому дослідженні утворення щавлевої кислоти взагалі не було зафіксоване, хоча випробовувані отримували по 3 грами вітаміну С впродовж шести місяців.

В будь-якому разі, були лише три повідомлення, що люди з каменями в нирках приймали вітамін С. Однако не можна з усією певністю сказати, чи вітамін був причиною освіти у них цих каменів.

Більшість дослідників, які давали своїм пацієнтам великі дози вітаміну С, переконана, що цей вітамін не шкідливий ні в яких кількостях. У експерименті з раковими хворими їм давали по 10 грам аскорбінової кислоти впродовж двох років, і ні в одного з них не спостерігалося утворення ниркових каменів. Таким чином, можна вважати, що небезпека цього вельми відносна і навіть преувелічена.

До останнього часу лікарі рекомендували пацієнтам, схильним до утворення каменів, скоротити вжиток кальцію, оскільки вважалося, що саме кальцій утворює камені. Проте останні дослідження показали, що подібні рекомендації — не лише неправильні, але і не відповідають дійсності. Виявилось, що в тих, хто споживає мало кальцію, камені утворюються частіше, ніж у останніх людей. Тепер рекомендується приймати більше кальцію, а також є більше овочів і фруктів, що містять мінеральні речовини, що запобігають утворенню каменів в нирках. Все це служить ще одним прикладом того, що наука про живлення знаходиться в постійному розвитку.

В: Коли я приймаю по 4 грами вітаміну С в день, у мене починаються болі в шлунку і пронос. Що мені робити?

Про: Просто скоротите прийом. Великі дози цього вітаміну не пошкодять вам, але можуть підсилити травні процеси (що ви вже змогли відмітити). Доза, при якій це відбувається, вельми індивідуальна. В неяких людей спостерігаються метеоризм, нудота, а при дуже високих дозах і блювота. Оскільки в дослідженнях цих ефектів, що проводяться доктором 1 ледіс Блок з Національного інституту раки і Джоном Хопкинсом з Школи гігієни і суспільного здоров'я, не було груп, яким давали плацебо, не можна точно сказати, чи є подібні прояви реакцією саме на вітамін С. Тошноту може викликати сам процес заковтування пігулок, і вітамін тут може бути ні при чому.

З іншого боку, у багатьох не виникає жодних проблем з шлунком при будь-яких дозах цього вітаміну. За спостереженнями докторів Блоку і Менкеса, ракові хворі або будь-які інші хворі з сильним біологічним стресом стійкіші до великих доз вітаміну С, чим здорові люди.

Деякі фахівці пропонують використовувати відповідну реакцію організму для того, щоб визначити, скільки ж вітаміну С вам потрібно. Іншими словами, якщо ви не страждаєте проносом при прийомі вітаміну С, можливо, вам потрібна доза побольше. Але це, звичайно, вельми спірно. Аби визначити потребу у вітаміні С, встановите таку дозу, при якій проносу не спостерігається.

Не скорочуйте прийом вітаміну С дуже різко. Деякі фахівці вважають, що це може викликати щось подібне до реактивної цинги — браку вітаміну, що виникає через те, що організм вже звик до вищих доз. Підтвердження цьому немає, але краще забезпечити себе і знижувати вжиток поступово.

Якщо ви приймаєте вітаміни під час вагітності, краще скоротити прийом вітаміну С, оскільки були випадки цинги в новонароджених, чиї мами вживали великі дози цього вітаміну. Тому під час вагітності краще зменшити свій запал і проконсультуватися з лікарями.

В: Чи може вітамін С зруйнувати в організмі вітамін В12?

Про: Це ще один міф, народжений в лабораторії, але що не має підтвердження насправді.

В сімдесятих роках група учених, що проводила експерименти з продуктами пітанія,виявила (як вони вважали), що півграма вітаміну С зруйнував весь вітамін В12, що міститься в їжі. Коли цей же експеримент був повторений іншими ученими, результати не підтвердилися.

Подальші досліди показали, що у людей, що приймали по 3—4 грами вітаміну С щодня, не спостерігалося зменшення вмісту вітаміну В12.

В: Я повинен зробити аналіз крові в калі, і мій доктор сказав, що вітамін С може вплинути на результати аналізів. Що мені робити?

Про: Послухайтеся порада лікаря і припините прийом вітаміну С два-три дні до здачі аналізів. Ін. наявності надлишку вітаміну С в організмі можна отримати помилкові позитивні результати аналізів.

При калориметричних тестах на сечову кислоту, глюкозу, білірубін і інших вітамін С не впливає на результати.

Проте перед тим, як зробити аналізи або почати вживати ліки, обговорите з лікарем ваш режим харчування і прийому вітамінів, аби останні не вплинули на результати. Наприклад, обнаружеале, що вітамін С сприяє розрідженню крові і підсилює дію відповідних препаратів (варфаріна і інших антикоагулянтів). Тому, якщо ви вживаєте ліки такого роду, не слід вживати великі кількості вітаміну С. В будь-якому разі краще проконсультуватися з лікарем.

В: Чи впливає вітамін С на засвоєння заліза з їжі?

Про: Вітамін С збільшує засвоєння заліза з продуктів вегетаріанського походження, які вважаються кращим джерелом цього мікроелемента, і не впливає на його засвоєння з м'яса. Залізо краще засвоюється з м'яса, чим з овочів, хоча чинник, що впливає на засвоєння заліза з м'яса, ще не знайдений (це зайвий раз доводить, що дієтологія — відносно молода наука).

Те, що вітамін С збільшує засвоєння заліза, не є проблемою, а навпаки, багатьом може навіть допомогти. Якщо ви — вегетаріанка і турбуєтеся про кількість отримуваного вами заліза, вітамін С допоможе вам засвоювати його в достатній кількості.

З другой сторони, деякі не хочуть збільшувати кількість заліза в своєму організмі. До них відносяться люди, страждаючі гемохроматозом — генетичним захворюванням, що впливає на засвоєння заліза, і бета-таласемією, що супроводиться частими переливаннями крові. Цим людям краще уникати великих доз вітаміну С. Во всіх випадках, коли прийом вітамінів може вплинути на курс лікування, порадьтеся з лікарем і слідуйте його рекомендаціям.

В: Мені завжди хотілося приймати тріптофановиє добавки. Я чув, що триптофан допомагає заснути, а також сприяє виробленню організмом Ніацину. Але я не можу знайти тріптофановиє препарати в аптеках. Чи можна замовити їх поштою? Скільки їх слід приймати?

Про: Приймати не слід. Триптофан дійсно сприяє утворенню Ніацину, але це не самий кращий спосіб підвищити кількість Ніацину в організмі. Люди, що приймали триптофан, захворювали і вмирали від невідомих причин.

Триптофан вважається речовиною слабкої дії. Етаамінокислота міститься в молоці, і цілком імовірно, що ви вже отримуєте її вистачає. Кілька років тому триптофан завоював загальну популярність (це речовина, як вважалося, сприяє кращому сну, пом'якшує симптоми передменструального синдрому і допомагає деяким здолати відчуття голоду). Але люди, що приймали його, почали страждати від еозинофілії — захворювання кліток крові.

Оскільки були і смертні випадки, FDA заборонила триптофан до продажу в Сполучених Штатах. Можливо, що люди вмирали не від самого триптофану, а від домішок в препараті, який вироблявся в Японії за допомогою бактерій. Сьогодні ніхто не може сказати, в чому ж була справа, але краще не купувати подібні препарати. Якщо у вас є старі тріптофановиє препарати, краще викинути їх або спустити в унітаз.

В: Я не алкоголік, але люблю випити за вечерею вина або пиво. Чи можуть вітаміни нейтралізувати несприятливу дію алкоголю?

Про: Швидше за все, немає, хоча більшість сильна пьющих людей страждає від дефіциту багатьох вітамінів. Звичайно, вам слід приймати вітаміни, але краще, що ви можете зробити для свого здоров'я, — це скоротити кількість випивки.

Інколи комбінація великих доз вітамінів і алкоголю може бути небезпечна для здоров'я. У одному з експериментів на тваринах було виявлено, що одночасний прийом великих кількостей бета-каротину і алкоголю викликає пошкодження в печінці, оскільки обоє цих речовини переробляються цим органом в першу чергу.

Слід пам'ятати, що вітаміни допоможуть вам зберегти здоров'я, але не зможуть повністю ліквідовувати наслідку шкідливих звичок, наприклад куріння і вживання алкоголю.

В: Як краще готувати овочі, аби зберегти в них максимальну кількість вітамінів?

Про: Краще готувати в мікрохвильовій печі або з невеликою кількістю води. При приготуванні на плиті краще готувати на пару. І завжди використовуйте якомога менше води, оскільки вона вимиває більшість вітамінів н и микроелементов, особливо це відноситься до вітамінів групи Ст

Свіжі овочі ріжте лише перед подачею на стіл. По можливості уникайте різати їх на дрібні шматочки. Вітамін С руйнується під дією світла і повітря, тому ніж більша площа піддається їх дії, тим менше залишається вітаміну С.

Не бійтеся заморожених овочів. Сучасні технології заморожування дозволяють зберегти більшість вітамінів. А деякі дослідження показали, що при тривалому зберіганні в заморожених овочах виявляється навіть більше вітамінів, чим в свіжих.

В: Чи є вітамін С в замороженому шельсиновом соку?

Про: Майже стільки ж, скільки і в свіжому (менше на 20%). Сучасні методи приготування і заморожування зберігають майже весь вітамін С. Прі зберіганні соку в холодильнику при 0° за Фаренгейтом велика частина вітаміну С не втрачається. Якщо заморожений сік в супермаркеті також зберігається в холодильниках, то рівень вітаміну С в нім залишається тим самим (близько 100 милліграмм на чашку соку).

Після того, як ви змішаєте концентрат з водою або відкриєте упаковку з соком, його слід спожити щонайшвидше, оскільки вітамін С руйнується під дією світла і повітря. Якщо залишити сік відкритим на три дні, станеться істотна втрата вітаміну С, розміри якої залежатимуть від температури в холодильнику і кількості світла, що попало на сік.

В: Один мій знайомий щодня їсть моркву. Прожилки на його долонях сталі жовтими. Чи небезпечно це?

Про: На думку фахівців, великі кількості бета-каротину і каротиноїдів нешкідливі. Єдине, що з вами може статися — ви самі станете схожі на морквину. Каротиноїди є пігментами, що додають моркві і іншим фруктам і овочам їх характерний колір. Якщо ви будете є по фунту моркви в день або вживати інші фрукти і овочі, багаті каротином, останній знайде новий притулок в жирових підшкірних відкладеннях. Оскільки ці відкладень особливо багато в долонях і ступнях, саме вони і забарвлюються в першу чергу.

До такої їжі швидко звикаєш. Були повідомлення про людей, які так звикали до моркви, що вже не могли припинити її є. Чеські психіатри повідомили, що три люди, які регулярно з'їдали десятиразову кількість моркви, почали відчувати симптоми гострої потреби в ній, коли лікарі різко обмежили її вжиток. Американські учені вважають, що тут проблема більше психологічна, чим фізіологічна, і може бути пов'язана з порушенням травлення або розумовим розладом.

Якщо вашому другу набридне називатися жовтолицім і у нього не виникне морквяної залежності, він може скоротити вжиток цього овоча, і жовтий колір поступово зникне. Нагадаєте вашому другу, що при підвищеному вжитку бета-каротину слід уникати великих кількостей алкоголю, оскільки це може пошкодити печінки.

В: Чи корисно натуральні вітаміни?

Про: Це одне з тих питань, на які не можна доки дать однозначна відповідь. Більшість хіміків скажуть вам, що жодних хімічних відмінностей між природними і штучними вітамінами не існує. Оскільки їх хімічний склад один і той же, організм не може їх розрізнити. Єдине виключення складає вітамін Е, який ефективніший, в натуральній формі D-альфа-Токоферолу. У всіх останніх випадках вітаміни надають однакову дію, незалежно від їх походження.

Пуритани наполягають на використанні натуральних вітамінів, хоча їх віра в натуральність грунтується, мабуть, більше на бажанні, чим на фактах. Жодних досліджень більшої корисності екстрагованих або синтезованих вітамінів не проводилися.

Крім того, виникає проблема самого визначення натуральності, яке не є особливо точним. Навіть коли вітаміни екстрагуються з природних продуктів, сам процес екстракції включає таку велику кількість процедур і хімічних речовин, що кінцевий продукт натуральним можна назвати з великою натяжкой.

Єдиними натуральними вітамінами є ті, які є в продуктах харчування, оскільки їжа — це єдине натуральне місце існування вітамінів, де вони присутні в різних формах в комплексі з іншими живильними речовинами. Наприклад, бета-каротин можна отримати за допомогою пілюлі, а можна з морквиною або іншим овощем, де є вітамін С, різні види каротиноїдів, волокно і інші живильні речовини. У продуктах харчування міститься величезна кількість життєво важливих речовин, які не можна виділити або синтезувати.

Якщо ви приймаєте капсули з вітаміном Е, то ковтаєте Альфа-Токоферол (одна з форм цього вітаміну). Деякі капсули містять декілька видів токоферолов (див. нижчий), але їх процентний склад навряд чи буде таким же, як в продуктах харчування. Чи істотно це відмінність для вашого здоров'я? Швидше за все, немає. Чи є це аргументом проти прийому вітамінів? Немає. Це означає всього лише те, що не слід "зациклюватися" на натуральності вітамінів, проте бажано дотримуватися здорової дієти з великим вмістом овочів і фруктів, в яких багато речовин, що настільки не хапають нам.

В: На моїй пляшці з вітаміном Е написано, що в ній міститься Dl-альфа-Токоферол. Що це означає?

Про: Вітамін Е доступний в двох формах: Dl-альфа-Токоферол і D-альфа-Токоферол. Так звана натуральна форма — d-альфа, а синтетична — dl-альфа. Це — старі традиційні назви, і багато виробників вітамінів їх використовують. Недавно, згідно міжнародній угоді, було вирішено називати натуральний вітамін Е RRR-альфа-Токоферолом, а синтетичний — Рацематом-альфа-Токоферолом.

При вимірі кількості вітаміну Е в капсулах користуються міжнародними одиницями. Ця одиниця виміру відповідає тій кількості речовини, яка утилізувалася організмом (також відома як біологічна активність). Згідно творцям RDA, міжнародна одиниця для вітаміну Е визначається як кількість вітамінаЕ, відповідне корисності 1 грама синтетичного Токоферолу (у формі dl-альфа). Оскільки активність синтетичного вітаміну Е складає лише 74% від активності натурального, то останнього потрібний менше. На думку хіміків, якщо в капсулах міститься однакова кількість міжнародних одиниць, незалежно від того, синтетичний вітамін або натуральний, дія на організм буде абсолютно рівноцінною.

В: Я чув, що куріння знищує вітаміни в організмі. Чи правда це?

Про: Так. Куріння руйнує значну частину ан-тіоксидантов, що містяться в крові і внутрішніх органах. Тому багато дієтологів рекомендують курцям приймати великі кількості вітамінів С, Е і бета-каротину.

Це не означає, що ви можете спокійно палити і покладатися на захист вітамінами. Якщо ви хочете радіти життю як можна довше, краще всього зовсім відмовитися від тютюну. Щорік більше 100 ТОВ американців вмирає від раки легенів, і більшість таких смертей является наслідком куріння. Куріння також пов'язують з раком ротової порожнини, гортані, стравоходу, сечового міхура і навіть мови. Ета шкідлива звичка викликає ще і сердечні захворювання.

Краще всього кинути палити, є здорову їжу і приймати вітаміни. Дослідження показали, що чим раніше ви кидаєте палити, тим краще. У колишніх курців все ж зберігається декілька більший ризик захворювань, чим в тих, хто ніколи не палив, але чим раніше ви відмовіться від цієї звички, тим м<1ныне вірогідність т&го, що ви страждатимете на захворювання, пов'язане з курінням.

В: Говорять, що додатковий прийом вітаміну D укріплює кістки. Чи це так?

Про: Вітамін D дійсно регулює формування кісток, але для більшості людей його додатковий прийом небажаний. У надлишковій кількості етог вітамін може бути отруйний, особливо для дітей. Він викликає порушення серцево-судинної системи і роботи нирок.

Оскільки молоко збагачене вітаміном D, а шкіра может виробляти його під впливом сонячних променів, додатковий прийом майже завжди безглуздий. Якщо ви зовсім не буваєте на сонці (наприклад, за станом здоров'я) або не п'єте молока, вам буде потрібно невелику кількість вітаміну D додатково (проте слід проконсультуватися з лікарем). Не намагайтеся приймати цей вітамін за власною ініціативою в надії вилікувати яке-небудь захворювання. Декілька хвилин на сонці щодня забезпечать вас достатньою кількістю вітаміну D.

Якщо ви турбуєтеся про фортецю кісток і при цьому не страждаєте остеопорозом або остеомаляцією, то краще не приймати вітамін D, а зайнятися фізичними вправами (ходьбою, бігом, підніманням тягарів) і є більше їжі, багатої кальцієм, наприклад молочні продукти і зелені овочі.

В: Чи корисно вітаміни в хелатной формі?

Про: Деякі мікроелементи краще засвоюються організмом у вигляді хелатів. Що стосується вітамінів, то вони добре засвоюються у будь-якому вигляді. Хелатыє з'єднаннями іонів металів, що підвищує їх всасиаваніє з травного тракту.

Це означає, що у такому вигляді речовини легше розщеплюються на частини і ретельніше всмоктуються стінками кишечника (грецьке слово chela означає "клішня"; хелатотворні речовини взаємодіють з іонами металів, і виходять клешнеподібні з'єднання).

Вітаміни ефективно всмоктуються і використовуються організмом і не в хелатной формі.

В: Чи правда, що в латуку немає вітамінів?

Про: Найпопулярніший в США салат латук сорту "айсберг" дійсно бідний вітамінами. Але в інших сортах, наприклад "ромен", вітамінів вистачає, особливо бета-каротину, вітаміну С, волокна і мікроелементів.

Є загальне правило: чим темніше колір латуку, тим більше в нім вітамінів (колір визначається наявністю бета-каротину і інших каротинів). Латук "айсберг" практично не містить вітамінів, але багатьом подобаються його смакові якості.

В: Чи можна зтать вітамінозавісимим?

Про: Немає. В усякому разі, не в тому сенсі, як ви можете стати залежними від наркотиків. Хоча деякі фахівці вважають, що якщо приймати щодня великі дози вітаміну С, а потім різко зав'язати, то може розвинутися щось подібне до цинги — реакції організму, звиклого до великих доз вітаміну С.

В: Чи безпечно приймати доломіт або кісткову муку як джерела кальцію?

Про: Хоча обоє цих речовини містять адекватні і засвоювані форми кальцію, в них можуть бути присутніми сторонні домішки із значною концентрацією свинцю і інших металів, наприклад ртуті і миш'яку, небезпечних для здоров'я. Тому такі препарати не рекомендуються. Кальцій краще отримувати із знежирених молочних продуктів або інших джерел цього елементу.

В: Чи слід зберігати пляшки з вітамінами в особливих місцях?

Про: Вітаміни в капсулах і пілюлях, як правило, дуже стабільні, але аби бути упевненим в їх ефективності, краще зберігати етипрепарати в прохолодному, темному місці. При цьому не рекомендується зберігати їх в холодильнику, оскільки при такому зберіганні в пляшках може конденсуватися волога, розкладаюча препарати.

Де б ви їх не зберігали, це місце має бути недоступне дітям — вони можуть отруїтися пілюлями. Особливо поважно дотримувати це правило при зберіганні препаратів із залізом, оскільки у великих дозах залізо вельми токсично і може викликати у дітей руйнування печінки. Залізовмісні препарати є головною причиною серйозних отруєнь харчовими добавками, дітей, що кінчаються смертю.

В: Один мій знайомий приймає пепсинові капсули. У чому їх користь?

Про: Жодних наукових доказів користі таких капсул знайдено не було. Навпаки, були повідомлення про те, що вони представляють певний ризик. Наприклад, у однієї жінки розвинулося серйозне захворювання після прийому їх протягом чотирьох місяців. Аналіз цих капсул виявив в них наявність алкалоїдів — хімічних речовин, які можуть визывать пошкодження печінки або навіть рак. Отже краще за них не приймати.

В: Чи допомагають склади з активованим волокном скинути вагу і чи укріплюють вони здоров'я?

Про: Доказів того, що активоване волокно допомагає в цих двох випадках, вельми мало. Фахівці вважають, що досліди, що показують, як люди скидають вагу за допомогою волокна, були просто неправильно проведені і не доводять ефективність цієї речовини.

Активоване волокно є групою речовин, що включає ті частини рослин, які не перетравлюються нашим організмом. У міру того як ці речовини проходять через організм, вони сприяють багатьом сприятливим для здоров'я хімічним реакціям, стимулюють дефекацію, допомагають в профілактиці запорів і дивертикуліта. Деякі види волокон знижують рівень холестерину, інші, як вважається, зменшують ризик раки товстого кишечника. Для повноцінного постачання організму волокном краще є більше фруктів, овочів, злаків, бобів (боби, сочевиця і ін.).

Кожен з типів волокон, присутніх у вегетаріанській їжі, надає певну сприятливу дію на організм. Учені ще не ідентифікували всіх типів волокон і їх властивості. Тому, якщо ви хочете отримувати повноцінний склад волокон, краще не покладатися на розфасовані по пілюлях препарати. Крім того, волокно — досить рихлий продукт, і багато його в пілюлю не запихнеш. Виходячи з вищесказаного, волокно краще отримувати з продуктів харчування.

В: Як краще приймати вітаміни: за один раз або розтягнути їх на цілий день?

Про: Залежно від кількості вітаміни можна приймати помалу з кожною їдою або зробити це за один раз. Якщо ви вип'єте велику дозу вітамінів вранці, то велика вірогідність того, що вони проскочать не поглинувшись. Якщо приймати їх в невеликих кількостях, то травний тракт зможе витягувати більше вітамінів з тієї кількості, що ви проковтнули.

Не приймайте вітаміни на порожній желудок. Разом з їжею вони засвоюються ефективніше.

Якщо ви приймаєте вітаміни Е і бета-каротин, простежите за тим, аби у вашому раціоні були жири. Засвоєння цих жиророзчинних вітамінів покращується у присутності жирних кислот в травному тракті.

Крім того, вітаміни слід приймати з водою або соком. Не ковтайте їх насухо — рідина сприяє кращій засвоюваності вітамінів.

В: Чому одні продукти називаються вітамінізованими, а інші — збагаченими вітамінами? Як білий хліб може бути збагачений вітамінами, якщо в нім немає вітамінних добавок?

Про: Такі продукти харчування, як білий хліб або мука, називаються збагаченими тому, що виробники повертають в них ті живильні речовини, які були вилучені в процесі переробки. При переробці пшениця втрачає волокно, що майже все міститься в ній, а також вітаміни В6, фолієвую кислоту, тіамін, рибофлавін, Ніацин і мікроелементи, такі, як цинк, хром, магній і залізо. При обогащенії повертаються залізо, тіамін, рибофлавін і Ніацин. Якщо ви хочете отримати і інші речовини, вам слід є хліб з неочищеної пшениці.

У вітамінізовані продукти додані вітаміни, які не містилися в них спочатку. Наприклад, молоко вітамінізоване вітамінами А і D, які в такій кількості в цьому продукті не присутні. Інші молочні продукти, наприклад, йогурт і морозиво, не вітамінізуються і, відповідно, не містять великої кількості цих вітамінів.

Багато продуктів із злакових для сніданку посилено великою кількістю вітамінів і мікроелементів, яких вони початково не містили. Але н#все вітаміни присутні в них в такій формі, яка легко засвоюється організмом (навіть якщо ці сніданки йдуть у поєднанні з додатковим прийомом вітамінів).

В: Чи варто аналізувати волосся для визначення свого вітамінного статусу?

Про: Аналіз волосся робиться для визначення зараження людей деякими важкими металами напрімер свинцем або ртуттю. Фахівці-дієтологи сумніваються в доцільності такого аналізу для визначення рівня вітамінів. Найбільша проблема тут — це відсутність загальноприйнятих стандартів для інтерпретації результатів аналізу, оскільки ще не встановлена кореляція між вмістом вітамінів у волоссі і їх вмістом в крові і органах.

Хоча таких стандартів немає, деякі комерційні лабораторії використовують результати подібних аналізів для того, щоб продати якомога більше харчових добавок, покликаних ліквідовувати нібито виявлений брак вітамінів. Один дослідник повідомив, що він послав тридцяти різним лабораторіям зразки волосся всього двох людей і отримав тридцять абсолютно різних висновків. Крім усього іншого, лабораторії до цих пір не можуть вирішити, який аналіз слід вважати хорошим. Більше половини висновків містила рекомендації по прийому самих різних кількостей вітамінів, аби здолати нібито наявні дефіцити.

Якщо вас действітельно цікавить ваш вітамінний статус, звернетеся до лікаря і попросите його призначити вам аналіз крові. Такий аналіз дає набагато точніші результати, ніж аналіз волосся.

В: Інколи після прийому комплексу вітамінів В моя сеча стає яскраво-жовтого кольору. Чи небезпечно це? Чому це відбувається?

Про: Ні, це не небезпечно. Це відбувається тому, що ваш організм виводить надлишок рибофлавіну, що додає сечі жовтий або жовто-зелений колір. Немає доказів того, що це може бути шкідливе. Ви самі можете переконатися, що організм легко позбавляється від непотрібного йому рибофлавіну.

При цьому виникає питання, а чи потрібний вам додатковий рибофлавін, якщо врахувати, що організм починає виводити його відразу ж після прийому? Відповідь залежить від того, кого ви запитаєте. Більшість дієтологів скажуть вам, що ви даремно витрачаєте гроші на ці вітаміни, не отримуючи від них нічого, окрім дорогої сечі. А інші можуть заперечити, що при проходженні через сечовивідний канал рибофлавін способствуєт підтримці цього органу в здоровому стані.

В будь-якому разі, вам навряд чи потрібно приймати вітаміни У в кількості більшому, ніж RDA. Головний показник їх корисності — ваше самопочуття. Якщо ці вітаміни є частиною вашої оздоровчої програми і сприяють хорошому здоров'ю, немає причин припиняти їх приймати.

В: Я чув, що якщо приймати вітаміни разом з їжею, що містить активоване волокно, воно може перешкоджати всмоктуванню вітамінів в організмі. Чи правда це?

Про: Кілька років тому виникло деяке занепокоєння з приводу того, що активоване волокно може перешкодити всмоктуванню мікроелементів, оскільки в багатьох його видах присутні фітіновая кислота або фітати, які можуть зв'язувати цинк і інші речовини і перешкоджати їх засвоєнню організмом.

Більшість дієтологів сумніваються в тому, що активоване волокно або що містяться в нім фітати можуть у великій мірі перешкодити засвоєнню вітамінів. Однакоможливо, не варто приймати всю денну норму вітамінів одночасно з їжею, що містить активоване волокно, а також разом з висівками або злаковими з додаванням висівок. Як я вже говорив, доцільніше приймати вітаміни протягом дня маленькими порціями, аби збільшити їх засвоєння.

Не перестарайтеся також з висівками. Деякі дослідники попереджають про непередбачувані наслідки тривалого споживання висівок (правда, ці наслідки ще ніхто не спостерігав). В усякому разі, краще різноманітити продукти з волокном, замість того аби переїдати один з них.

В: Чи можна отримувати всі необхідні вітаміни, будучи вегетаріанцем?

Про: За винятком вітаміну В12, навіть найстрогіші вегетаріанці отримують всі необхідні живильні речовини з вегетаріанської їжі (якщо в ній присутні такі продукти, як сир, яйця і молоко, то і щодо вітаміну В12 ви можете не турбуватися). Вегетаріанці, що уникають молочних продуктів, должны стежити і за вітаміном D, оскільки він міститься у вітамінізованому молоці.

Як вегетаріанці, так і що сидять на обмеженій дієті повинні приймати полівітаміни. Вегетаріанцям слід є якомога більше зелених овочів, багатих кальцієм, і, якщо вони хочуть отримувати достатню кількість заліза, приймати вітамін С або є фрукти, що містять цей вітамін (цитрусові, ківі). Без вітаміну С залізо не так ефективно всмоктується з вегетаріанської їжі.

За винятком всього цього, вегетаріанці отримують більше вітамінів С, Е і бета-каротину, чим люди, які їдять в основному м'ясо, а не овочі. Багато досліджень показали, що вегетаріанці менше важать, у них понижений ризик сердечних захворювань і деяких видів раки і взагалі вони добре себе відчувають.

В: Чи є вітаміни, що допомагають зняти передменструальний синдром (ПМС)?

Про: Багато речовин випробовувалися як ліки від ПМС, але жодне з них не дало добрих результатів. Хоча вітаміни Е, А і магній широко рекламуються як засоби для пом'якшення симптомів ПМС, найбільшу популярність завоював вітамін В6.

Деякі жінки вірять в ефективність цього вітаміну, але наукових доказів його лікувальної дії на ПМС немає. Учених бентежать результати подвійного сліпого дослідження, в якому одним жінкам давали вітамін В6, а іншим — плацебо. У обох групах спостерігалося однакове самопочуття.

На думку деяких експертів, вітамін В6 слід приймати обережно, оскільки дози вище 500 міліграм в день можуть викликати оніміння кінцівок, порушення діяльності м'язів, а також відчуття паління і колення на шкірі. RDA цього вітаміну складає 5 міліграм в день для жінок. Приймати значно вищі дози не слід.

В: Чи містить квітковий пилок вітаміни, що підвищують опірність організму і витривалість?

Про: Квітковий пилок продається як продукт, що підвищує витривалість при бігу на довгі дистанції. Проте немає жодних доказательств того, що вона допоможе вам швидше бігати або благотворно вплине на ваше здоров'я і фізичну форму. Крім того, є підстави вважати, що деякі препарати, що продаються, не мають нічого спільного з натуральними продуктами, а є підробками.

Окрім даремності квіткового пилку для підтримки фізичної форми, у багатьох людей вона може викликати алергічні реакції. Вона містить велику кількість нуклеїнових кислот, які можуть бути шкідливі людям з повШпенним ризикам виникнення хвороб нирок або подагри.

Утримаєтеся від вживання квіткового пилку. Нічого окрім доходу її виробникам вона не приносить, а для вас баночка з квітковим пилком може стати джерелом неприємностей.

В: Я час від часу приймаю мінеральне масло як засіб від замків. Проте тепер я турбуюся про те, що воно може перешкодити засвоєнню вітамінів. Чи безпечний цей продукт?

Про: Використання мінерального масла для поліпшення травлення не є разумним. Переварити ви його не зможете, хоча воно дуже добре взаємодіє з тими живильними речовинами, які ви їсте.

Мінеральне масло є неперева-ріваємиє жирами, які розчиняють жиророзчинні вітаміни і виводять їх з організму до того, як ви встигнете їх засвоїти. Особливо добре мінеральне масло розчиняє бета-каротин і інші каротини, і приймаючи його, ви обкрадаєте себе, не засвоюючи життєво важливі антиоксиданти. Тому використання мінерального масла для приготування салатів або просто в своєму раціоні — не сама краща ідея. Каротини, що містяться в зелених і інших овочах, проскочать через вас без всякої користі.

Якщо ви хочете приготувати салат як можна меншою кількістю жирів, використовуйте готові знежирені заправки або нежирний йогурт. Як проносне краще застосовувати не мінеральне масло, а продукти з високим вмістом волокон, які часто допомагають страждаючим замками. Вам також може допомогти регулярне занятіє фізичними вправами.

В: Говорять, що в капусті містяться вітаміни, які запобігають раку. Що це за вітаміни?

Про: Капуста відноситься до рослин сімейства хрестоцвітних. Є докази того, що в рослинах цього сімейства містяться речовини, здатні допомогти в запобіганні раці. Це не вітаміни, а речовини, звані індоламі. Лабораторні дослідження показали, що ці речовини інгібірують розвиток раки і уповільнюють в організмі реакції утворення канцерогенів.

До хрестоцвітних відносяться шпинат, цвітна капуста, капуста брокколі і белокачанная капуста. У цих овочах, разом з індоламі, присутній великий комплекс вітамінів, мінеральних солей і клітковини, що робить їх важливою частиною нашого раціону.

В: Один мій знайомий додає бікарбонат натрію у воду, в якій готує овочі, для збереження їх кольору. Чи може це впливати на вітаміни, що містяться в овочах?

Про: Може, тому краще ніколи не застосовувати бікарбонат натрію для цих цілей. Інколи овочі при тривалому зберіганні в'януть, втрачають глянець, і їх зелений колір виглядає тьмяним. Бікарбонат натрію не дає хлорофілу овочів зазнати хімічні зміни, що наводять до потьмяніння зеленого кольору, але він руйнує тіамін і вітамін С. Еслі овочі пролежали довго і не виглядають привабливими, краще викинете їх і приготуйте свіжі. У них будуть приємніший вигляд і смак, та і ви зможете отримати більше живильних речовин.

В: Протягом багатьох років я приймав Ніацин для контролю рівня холестерину в крові і при цьому випробовував деякий дискомфорт (відчуття горіння і колення особи). Тепер я став приймати капсули сповільненої дії, і ці неприємні відчуття зникли. Чи є капсули сповільненої дії кращим способом приймати Ніацин?

Про: По-перше, всі, хто приймають великі дози Ніацину для контролю рівня холестерину, повинно знаходитися під спостереженням лікаря. Прийом великих доз протягом довгого часу може вызвати порушення в роботі печінки. Тому доктор повинен періодично призначати вам аналіз крові, аби переконатися, що цього не відбувається.

Неприємні відчуття розігрівання, відчуття паління і колення в різних частинах тіла, особливо на обличчі, є побічними ефектами прийому Ніацину. У цьому немає нічого незвичайного. Деяким людям це не подобається, інші легко переносять ці відчуття. Хоча капсули сповільненої дії не викликають у вас неприємних відчуттів, вони можуть перешкоджати засвоєнню достатньої кількості Ніацину. Без прояву вищеописаних симптомів ви не можете бути упевнені навіть в тому, що взагалі скільки-небудь Ніацину засвоїлося у вашому організмі.

деякий Час назад було проведено лабораторне тестування декількох видів капсул сповільненої дії з Ніацином. Виявилось, що при проходженні через травний тракт деякі з них не встигали розчинитися навіть наполовину.

Самий кращий спосіб приймати Ніацин, уникаючи при цьому побічних эффектов, це багатократний прийом невеликих доз протягом дня. Краще робити це після їди, аби вона уповільнила засвоєння Ніацину. Капсули сповільненої дії можуть почати розчинятися так пізно, що Ніацин вже не встигне всасаться.

В: Я прагну купувати продукти, на упаковках яких вказана найбільша кількість вітамінів. Наскільки точна інформація, що міститься на етикетках?

Про: Не дуже точна. Згідно вимогам FDA, погрішність цих цифр складає 20 відсотків. Це означГ>г, що вміст Фого або іногС літательноп# речовини може бути або на 20 відсотків більше, або на 20 відсотків менше вказаної кількості. Якщо на пакеті з соком написано, що в нім міститься 60 міліграм вітаміну С, то насправді там може міститися від 48 до 72 міліграм.

Такої похибки припускається тому, що неможливо простежити за точною кількістю речовин, що потрапляють в кожну упаковку. У кожному пакеті концентрованого апельсинового соку вполне можуть бути різні концентрації вітаміну С, тому і сік, приготований з концентрату, також розрізнятиметься по кількості цього вітаміну. Вимоги абсолютної точності просто нереальні.

Якщо ви сидите на дієті і підраховуєте з'їдені вами калорії і живильні речовини, не слід звертати увагу на цю погрішність. Якщо на банці з супом написано, що в нім 100 калорій, в нім може бути насправді 120 калорій, а може бути і всього 80.

Що стосується полівітамінів, FDA вимагає, чтоЬИ кількість інгредієнтів була вказана точно, але у неї не вистачає ні часу, ні засобів, аби простежити за виконанням цієї вимоги. Також не слід особливо покладатися на терміни зберігання, вказані на вітамінах. Кожна компанія-виробник вітамінів вказує їх довільно.

В: Скільки калорій у вітамінах?

Про: У них зовсім немає калорій, оскільки в організмі вони діють як коферменти, беручи участь в реакціях ферментів по прискоренню хімічних і метаболичеських процесів. При приготуванні деяких вітамінних препаратів використовується невелика кількість цукру і крохмалю для ефективнішого всмоктування. Кількість цих добавок настільки мало, що не вплине на загальну кількість ваших щоденних калорій.

В: Спочатку про вітамін С говорили, що він захищає від простуд, потім, — що не захищає. А недавно я почув, що він скорочує тривалість хвороби. Що ж правильно?

Про: Кілька років тому поборники вітаміну С назвали його срібною кулею, випущеною по простуді. Але їх аргументи були переглянуті. Результати широкомасштабних експериментів по вивченню здатності вітаміну С захищати від простуд виявилися такими, що злегка розчаровують. Ті, хто приймав цей вітамін, і ті, хто не приймав, застуджувалися з однаковою частотою.

Але хоча вітамін С не захищає від простуд, його не можна назвати зовсім даремним. При порівнянні кількості днів хвороби і тягаря її протікання виявилось, що ті, хто приймав вітамін С, перенеслі простуду легше і швидше.

Деякі скептики заперечують проти вживання вітаміну С від простуди. Проте досить велике число прибічників цього вітаміну відзначають, що він дуже часто пом'якшує симптоми простуди і допомагає значно більше, чим так звані протипростудні препарати, що продаються в аптеках. Крім того, побічна дія вітаміну С у багато разів менше, ніж в безлічі неефективних засобів проти простуди.

чи Допоможе вам вітамін С в боротьбі з простудами? Дослідження показали, що він допомагає не всім, але багато людей ефективно застосовують його, аби швидше вилікуватися від цього неприємного захворювання.

В: Чи може годуюча мати дотримуватися вегетаріанської дієти і при цьому мати молоко, що містить всі необхідні вітаміни?

Про: Аби бути упевненою в тому, що ви отримуєте всі необхідні вітаміни і що ці вітаміни містяться у вашому молоці, всім годуючим мамам потрібно приймати полівітаміни. Годуючим вегетаріанкам необхідно прособенно стежити за тим, аби отримувати RDA вітаміну В12 — речовини, яка не міститься у вегетаріанській їжі (воно є в молоці і яйцях). Недолік цього вітаміну може привести до злоякісного недокрів'я — захворювання, при якому відбуваються безповоротні порушення нервової системи. Проконсультуйтеся з педіатром про те, які рідкі вітаміни слід давати вашому дитяті.

Є повідомлення про одну годуючу вегетаріанку, в якої в молоці був відсутній вітамін В12. При цьому аналіз крові показав наявність цього вітаміну у неї самої, але в молоко вітамін не поступав. Її дитя серйозно захворіло, і допомогли йому лише ін'єкції вітаміну В12.

В деяких частинах світу люди можуть виробляти вітамін В12 в своєму організмі. При дослідженні бактерій в кишечнику вегетаріанців, що живуть в Індії, виявилось, що ці мікроорганізми можуть виробляти вітамін В 2. Вегетаріанці Західної Європи і Сполучених Штатів не мають таких бактерій. Коли інлійськие вегетаріанці переїхали в Західную Європу, по абсолютно нез'ясовних причинах їх бактерії втратили здатність виробляти вітамін В12, і багато хто з них почав страждати від його браку.

Якщо у вас є підстави турбуватися про кількість вітаміну В12 в організмі, попросите зробити вам аналіз крові. Якщо вміст цього вітаміну буде нижчий за норму або на мінімально можливому рівні, слід приймати його додатково.

В: Якщо харчуватися в ресторанах швидкого обслуговування, чи діє це руйнівно на вітаміни в організмі?

Про: Хоча їда з ресторанів швидкого обслуговування (рафінована їжа з великою кількістю цукру і жирів) не руйнує вітаміни, вона заставляє організм їх витрачати. Наприклад, їжа з великою кількістю цукру, що не містить ні вітамінів, ні мікроелементів, використовуваних як коферменти для всмоктування, транспортування, накопичення і спалювання Цукрів, зажадає від вашого організму всі вищеперелічені речовини.

В: Чи потрібно приймати вітаміни, що містять железо? Говорять, що харчові добавки, що містять залізо, додають більше енергії?

Про: Останні дослідження показали, що здоровим людям не слід приймати препарати із залізом. Кому такі препарати дійсно потрібні — це вагітним жінкам.

Залізо необхідне для профілактики недокрів'я, що характеризується слабкістю, блідістю шкіри, утрудненим диханням. Але надлишок заліза може бути настільки ж шкідливий, як і його недолік. Якщо недокрів'я у вас немає, а ви просто страждаєте занепадом л і стомлюваністю, залізо навряд чи допоможе вам зупинити запаси енергії. Якщо ж ви підозрюєте у себе недокрів'я і вам не вистачає сил для нормального життя, краще звернетеся до лікаря.

В країнах третього світу, де недоїдання є глобальною проблемою, недолік заліза вельми поширений. Але в розвинених країнах, таких, як Сполучені Штати, учені отримують все більше доказів того, що надлишок заліза в продуктах харчування може привести до сердечних захворювань і раку. Водному дослідженні, проведеному серед страждаючих сердечними захворюваннями, було виявлено, що у хворих підвищений рівень заліза в крові. Дослідження в Швеції показали, що через десять років після того, як муку стали збагачувати залізом (його вміст був збільшений в два рази), кількість випадків раки печінки у жінок збільшилася втричі.

Е&ли ви хочете отримають! достатнє ©личество залоза, замість залізовмісних препаратів краще їжте більше нежирного м'яса і рибу. З м'яса залізо засвоюється дуже ефективно, а невідомі доки речовини, що містяться в м'ясі, допомагають засвоєнню заліза з овочів. Аби збільшити всмоктування заліза з вегетаріанської їжі, вживайте більше продуктів з вітаміном С (наприклад, апельсиновий сік). Цей вітамін сприяє поглинанню заліза з овочів.

Можна підвищити засвоєння заліза, відмовившись від чаю і кави, оскільки присутні в цих напоях танніни інгібірують цей процес. Не слідує також є багато продуктів з великим здеіржанням активованого волокна, тому що воно може зв'язувати залізо (абсолютних доказів цього ще немає).

В: Я вірю, що вітаміни сприяють моєму хорошому самопочуттю і взимку захищають мене від простуд, якими я часто страждав, але вони дуже дороги. Я витрачаю на вітаміни 20$ в місяць. Чи не багато це?

Про: Можливо, ви витрачаєте забагато, але порівняєте витрати на вітаміни і можливі витрати на ліки якими ви не користуєтеся, приймаючи вітаміни. Подумайте про профілактичну роботу антіоксидан-тов: вітаміну С, Їй бета-каротину, що допомагають захищати вас від раки і сердечних захворювань, про те, як вітамін С полегшує перебіг простудних захворювань, про те що фолат запобігає появі природжених дефектів, про зміцнення імунної системи, і ви зрозумієте, що вітаміни коштують цих грошей. Ще можете порівняти їх ціну з тим, скільки коштує один візит до лікаря.

З іншого боку, можна трохи понизити витрати на вітаміни, якщо купувати їх не в частних проїзводитєлей (дуже дорогі і широко розрекламовані), а в звичайній аптеці. Полівітаміни із збільшеною кількістю вітамінів С і Е дуже дороги. Тому їх можна не купувати, а приймати вітаміни С і Е окремо; їх ціна не велика.

Уникайте покупки препаратів, які рекламують як засоби від стресів, або спеціальних складів для спортсменів. Вони, як правило, дуже дороги і не містять всіх вітамінів, як полівітаміни. А якщо і містять, є велика вірогідність того, що разом з цими препаратами ви отримаєте непотрібні вам речовини. Уникайте покупки вітамінів, які треба приймати один або двічі в день. Вони стоять дорожче, а їх засвоєння може бути не настільки ефективним в порівнянні з вітамінами, які треба приймати кілька разів в день.

За даними Центру по науці і суспільним інтересам, якщо ви витрачаєте більше 10$ в місяць на вітаміни, ви витрачаєте надто багато. З іншого боку, якщо ви підібрали таку комбінацію вітамінів, яка допомагає вам відмінно себе чувствовать, то на неї і гроші не жаль.

В: Говорять, що рибофлавін допомагає при отруєнні борною кислотою. Чи є сенс тримати його будинки на всяк випадок?

Про: Рибофлавін (вітамін В2) дійсно інколи застосовується у випадках отруєння борною кислотою, але не можна лікувати це отруєння самостійно. Якщо ви випадково отруїлися, подзвоните в швидку допомогу або своєму лікареві, оскільки негайна професійна допомога дуже важлива. Опишіть ознаки отруєння по телефону і слідуйте даним вам інструкціям.Волокно і сердечні захворювання

Розчинне волокно завоювало велику популярність із-за можливості його використання в профілактиці сердечних захворювань. Дослідники відзначають, що розчинні волокна, що містяться у вівсяних висівках, бобах і овочах, знижують рівень олестеріна ЛНЩкоторий...

Одиниці виміру

Точне визначення міжнародних одиниць вітаміну Е представляється досить складним завданням, оскільки існує багато його форм. Альфа-токоферол — найбільш полезнаяі найбільш поширена форма цього вітаміну — рідко доступна в чистому вигляді...

Ніхто не стежить за аптеками

Якщо речовини типа бору не перевірені на безпеку, то чому ж вони дозволені до продажу? Чи не слід зробити що-небудь в цій ситуації? Теоретично FDA може накласти обмеження, але офіційно...
Їжте потрібний жир

В овочів є ще одна перевага: у них не лише мало жиру, але цей жир в основному є ненасиченим його різновидом, який набагато корисно насиченою. Багато бентежать назви жирів: насичений,...
Облако тегов

альфа більшість бета вітаміну великі дослідження заліза засвоєння кількості каменів кислоти крові люди міститься організмі показали приймати результати речовини утворення

Білкові добавки і ліки

препарати Протєїновиє (білкові) продавалися і продаються, оскільки чоловіки з великим задоволенням грають м'язами на пляжі перед своїми друзями і подругами. Та що чоловіки! Сьогодні багато жінок з не меншим успіхом...
Інші типи харчових добавок

Сімдесяті роки стали для учених-дієтологів і виробників харчових добавок роками розквіту. Тоді як одна дослідницька група, знаходячись поблизу Полярного круга, відкрила корисність риб'ячого жиру для ескімосів, далеко на півдні, в...
Вітамінка