Вітамінка

Правильне харчування, лікувальні дієти і вітаміни
ГоловнаВітамін В12Пантотенова кислота

Пантотенова кислота

При найближчому розгляді необхідних для здоров'я вітамінів виявляється, що їх дія подібно до заплутаного лабіринту. Якщо відстежити метаболічні процеси, в яких ці вітаміни беруть участь як коферменти, виявиться, що вони перетинаються один з одним неймовірна кількість разів. В результаті частенько дуже важко виявити ознаки недостатності лише одного вітаміну, оскільки зазвичай дефіцит один має на увазі дефіцит цілої групи. Вітаміни працюють в комплексі, що створює перешкоди для з'ясування функцій кожного окремо учасника і неймовірно ускладнює роботу дослідників по передбаченню наслідків браку якого-небудь вітаміну і виробленню відповідних рекомендацій.

Все вищесказане має безпосереднє відношення до пантотенової кислоти, що належить до вітамінів групи В. Так як її функції і функциі інших вітамінів тісно зв'язані, ученим було потрібно досить багато часу, аби визначити, як же в людському організмі виявляється недолік саме пантотенової кислоти. На початку тридцятих років нашого століття було виявлено, що пантотенова кислота є живильною речовиною, яка необхідна для життя дріжджових мікроорганізмів. Пізніше дослідники прийшли до виводу, що захворювання, що вважалося пелагрою (що є наслідком недоліку Ніацину) курчати, насправді є шкірним захворюванням, викликаним недоліком пантотенової кислоти.

Напередодні другої світової війни були проведені досліди на щурах, і з'ясувалося, що пантотенова кислота оберігає хутро цих тварин від посивіння, покращує роботу органів відтворення, а також необхідна для роботи надниркових. У людському організмі цей вітамін виконує дві з трьох вищеперелічених функцій: підтримує надниркові в здоровому стані і сприяє виробництву статевих гормоност Але, на жаль, навіть мегадози пантотенової кислоти ніяк не впливають на сиве волосся.

Прояв вітамінної недостатності дав собі знати на Сході, і воно знову було пов'язане із злощасним очищеним рисом. В даному випадку не повезло полоненим другою світовою, які попали до японців. Їм давали практично один відшліфований рис, і в результаті солдати почали страждати від вітамінних дефіцитів, включаючи пелагру і бері-бері.

На додаток до вже відомих симптомів, багато ув'язнених мучилися від відчуття сильного паління в ступнях, яке не покидало їх ні вдень, ні вночі. Нещасні годинами тримали ноги в холодній воді або босоніж ходили по холодній підлозі, аби зменшити паління. Взимку деякі з них відмовлялися від взуття і ходили босоніж оскільки відчуття паління було настільки сильним, що не давало їм можливості надіти що-небудь на ноги.

Після того, як ув'язненим провели курс ниаци-на і тіаміну, аби вилікувати їх від пелагри і бері-бері, відчуття жжения не прошло. Доктор Коріш Гопалан, який працював в Індії, виявив, що пантотенова кислота знімає це неприємне відчуття, тоді як всі останні вітаміни групи У виявилися безсилі.

Через деякий час після війни були проведені досліди, які продемонстрували прояв в людському організмі недоліку лише пантотено-вой кислоти (при цьому всі останні вітаміни були в достатку). У 1959 році ув'язненим у в'язниці штату айова давали їжу, що не містить пантотенову кислоту, проте навіть цього виявилося недостатньо для того, щоб викликати у них очевидні ознаки дефіциту вітаміну. Тоді дослідники стали давати добровольцям речовину під назвою метилпантоте-новая кислота, яка служить інгібітором дії пантотенової кислоти. Лише після цього виявилися ознаки недостатності вітаміну. Незабаром удалося повторити експеримент, годуючи досліджуваних напівсинтетичною їжею.

Недолік цієї живильної речовини виявився себе в тому, що люди чувствовалі апатію і втому, скаржилися на шлунок, ставали дратівливими, деякі з них відчували паління в ступнях.

На нашому реальному світі, в якому ми живемо і харчуємося, поглинаючи купи закусок і засмучуючись при цьому з приводу кожного з'їденого картопляного чипса, дефіцит пантотенової кислоти навряд чи можливий. Її достатня багато в найрізноманітніших продуктах: у м'ясі, бобах, горіхах, зернових. Пантотенова кислота присутня також у фруктах, овочах і молоці. Деяке її кількість утворюється і в кишечнику бактеріями, що живуть там, правда, неможливо точно визначити, чи поступає вона в організм або виводиться з кишечника.

Через те, що пантотенова кислота входить до складу багатьох продуктів, неможливо точно сказати, скільки ж її потрібно людині. Все, що можна зробити, так це підрахувати, скільки її з'їдається. Навіть Національний радий з досліджень (НСИ), який ввів RDA, не підрахував RDA для пантотенової кислоти. Спираючись на дослідження, показавшие, що в середньому ми з'їдаємо її в кількості від 5 до 10 міліграм в день, НСИ запропонував так звану "безпечну і адекватну щоденну кількість". Для дорослих ця цифра складає від 4 до 7 міліграм.

Як випливає з повідомлень НСИ, не спостерігалося недоліку пантотенової кислоти у вагітних жінок, годуючих матерів і новонароджених. Вочевидь, в материнському молоці міститься достатня кількість цього вітаміну, але вагітні і годуючі отримують його стільки ж, скільки всі інші із звичайною їжею. Виходячи з того, що в материнському молоці достатня багато пантотенової кислоти, НСИ передбачив, що вона поступає туди з кишечника годуючих матерів, де синтезується бактеріями.

чи Є люди, яким потрібний додатковий прийом цього вітаміну? До речі, він нетоксичний, хоча були випадки, коли люди, що приймали його по 10—20 грам в день, страждали від проносу і обезводнення організму. Але, судячи по повідомленнях, ті, хто приймав по 10 грам вітаміну в день на протяженії шести тижнів, не переживав жодних хворобливих відчуттів.

чи Такий потрібний додатковий прийом пантотенової кислоти? Докази того, що великі дози цієї живильної речовини покращують здоров'я, вельми незначні. Деякий час назад торговці вітамінами оголосили, що пантотенова кислота усуває сивину, але, на жаль, доказів цієї заяви не послідувало, хоча на щуряче хутро вітамін надає подібну дію. Потім було оголошено, що пантотенова кислота допомагає усунути нариви на ногах. Проте якщо ви не дотримуєтеся дієти вищеописаних ув'язнених, то навряд чи проблеми з ногами пов'язані з недоліком цього вітаміну. Пантотенова кислота бере участь в багатьох метаболічних процесах, але це не той вітамін, який так вже необхідно приймати додатково.Дефекти новонароджених

Недавно було встановлене, що ті новонароджені, чиї мами відчували нестачу фолату, частіше мають природжені дефекти, особливо дефекти спинномозкового каналу. Найбільш дефекти, що часто зустрічаються, новонароджених в США, та і в...

Біотваней

Ви і уявити собі не можете, як важко заробити недолік біотвань! Аби добитися таких видатних результатів, потрібний ретельно розроблений план або, на худій кінець, хворобливу пристрасть до яєчних білок. Цей...

Біотваней

Хімічні назви родинних з'єднань: Окси-біотін і біоцитін. Основні функції в організмі: • Необхідний для вивільнення енергії вуглеводів в організмі. • Бере участь в синтезі жирних кислот. • Необхідний для образованія...
Защита мозку

На основі теорії дії вільних радикалів знайдені докази того, що антиоксиданти грають важливу роль в захисті мозку: саме вони зменшують пошкодження мозку при струсі. Дослідження процесів, що відбуваються в тканинах...
Облако тегов

бері відчуття війни вітаміну групи дефіцит достатня кислоти люди людському материнському молоці недоліку недостатності ознаки організмі паління пантотенової проведені скільки

Зброя

В боротьбі з серцево-судинними захворюваннями медицина традиційно покладається на всемогутні лекар-ственниє препарати. Проте дослідження, проведені в Університеті Техаського Південно-західного медичного центру, довели, що вітамін С намногю ефективніше запобігає окисленню ЛНП,...
Вільні радикали

речовини-окислювачі, частенько і що створюють загрозу здоров'ю, називаються вільними радикалами тому, що є електрично зарядженими обривками молекул (радикали), які розірвалися в протоплазмі кліток і готові вступити в руйнівний зв'язок з...
Вітамінка