Вітамінка

Правильне харчування, лікувальні дієти і вітаміни
ГоловнаВітамін СЗдоров'я серцево-судинної системи

Здоров'я серцево-судинної системи

Впродовж тривалого відрізання часу доктор Полінг вважав, що аскорбінова кислота може знижувати кров'яний тиск. Дійсно, ряд досліджень показує, що у здорових людей аскорбінова кислота, можливо, і протидіє гіпертонії. Ймовірно, цю здатність вітаміну С додають його антіоксидантниє властивості.

Учені висловлювали припущення, що деякі випадки гіпертонії частково викликані пошкодженням кліток ендотелію, що покривають артерії. Це — особливі клітки, що беруть участь в регулюванні стискування і розслаблення артерій. Розслаблення знижує кров'яний тиск, тоді як стискування підвищує його. Вільні радикали — реактивні молекули, що вивільняються в результаті метаболічних процесів, — можуть пошкодити клітки таким чином, що вони останутся занадто стислими, а це викликає гіпертонію. Окрім підвищення кров'яного тиску, тривале стискування може також викликати утворення склеротичних бляшок, які засмічують судини і наводять до атеросклерозу, або затвердіння артерій.

В проведеному в Медичному коледжі штату Джорджія, в місті Августе, дослідженні було виявлено, що ніж більше вітаміну С знаходиться в крові людини, тим нижче його кров'яний тиск. Дослідження, в якому було вивчено тиск 168 здорових жителів Августи, що харчувалися як завжди, виявило наступне: ті члени групи, в яких в крові було виявлено найбільший вміст вітаміну С, мали низький кров'яний тиск, близько 104/65 мм рт. ст., тоді як люди з найменшим вмістом вітаміну С мали тиск 111/73 мм рт. ст.

П'ятдесят шість чоловік зі всієї групи додатково приймали вітамін С. Большинство приймало полівітаміни, що містять 60 міліграм вітаміну С (що відповідає рівню RDA). Одна людина приймала 3 грамма вітаміну С в день, а троє інших — від 200 до 500 міліграм.

В своєму звіті дослідники з Джорджії вказали на можливість існування декількох способів, за допомогою яких вітамін С здатний знижувати кров'яний тиск і, можливо, покращувати здоров'я. Ймовірно, оскільки аскорбінова кислота є антиоксидантом, вона впливає на вироблення організмом гормонів, іменованих простаг-ландінамі. Деякі з них знижують кров'яний тиск за допомогою розширення кровоносних судин, тоді як інші надають зворотну дію. Ці гормони утворюються із запасу поліненасищенних жирних кислот в організмі. Вочевидь, при окисленні цих кислот може вироблятися велика частина "стискуючих" гормонів, які підвищують кров'яний тиск. Перешкоджаючи окисленню жирних кислот, вітамін С тим самим перешкоджає утворенню гормонів, що підвищують тиск крові. Крім того, вітамін С може стимулювати вироблення гормонів, що розширюють судини і що знижують кров'яне давленіє.

Дослідники з Джорджії також підкреслюють, що поведінка вітамінів-антиоксидантів — бета-каротину, вітаміну Е і вітаміну С — слідує свого роду принципу доміно. Зменшите вжиток один з вітамінів — і доступні запаси інших вітамінів також скоротяться. В цьому випадку присутній в крові чистий вітамін С вбирає в себе вільні радикали і разом з вітаміном Е діє "синергетично... у хрестовому поході проти радикалів". Скоротите кількість вітаміну С в організме—і вітамін Е також не зможе діяти, що приведе в результаті до зростаючого окислення жирів і, можливо, підвищення кров'яного тиску і хвороби серця.

Інша можлива користь вітаміну С, на яку вказують дослідники, — зниження концентрації в крові деяких елементів, здатних викликати гіпертонію. Серед них слід згадати натрій, який при проходженні через кровоносні судини в надлишковій концентрації стимулює вивільнення норадреналіну з різних нервових окончаній і надниркових. Норадреналін, потрапляючи в кров, також підвищує кров'яний тиск.

Дослідники згадують і інший інтригуючий факт: кількість вітаміну С, що міститься в людській крові, зв'язана також і з кількістю жирів. Хоча, як стверджують, цей зв'язок ще слід пояснити, це і попередні дослідження виявили, що рівень вітаміну С в крові вище у худіших людей. Звичайно, прийом вітаміну С не змусить вас скинути вагу, але, як можна передбачити, і не пошкодить.

Два інших дослідження були проведені в Університеті Тафтса в Бостоні і, спільно з Департаментом сільського господарства США, в Меріленде. Вони також підтверджують доцільність прийому вітаміну С при гіпертонії. У Університеті Тафтса було обстежене більше 200 американців азіатського походження. Виявилось, що люди з найнижчим кров'яним тиском мали максимальну концентрацію вітаміну С в крові. Дослідження Департаменту сільського господарства показали, що дванадцять чоловік з легкою формой гіпертонії добилися поліпшення, приймаючи один грам вітаміну С щодня.

В дослідженні Департаменту сільського господарства учені Алькорнського державного університету в Міссісіпі давали дванадцяти схильним до гіпертонії чоловікам і жінкам один грам вітаміну С щодня протягом шести тижнів. Вітамін С знизив кров'яний тиск систоли, але не діастоли (кров'яний тиск характеризується двома параметрами — систолою, за яким слідує діастола; тиск діастоли зазвичай вважається важливішим). Але окрім цього було показано, що вітамін С знизив відношення натрій—калій в крові, яке володіє здатністю протягом довгого часу тримати під контролем обоє показника кров'яного тиску.

Окрім всього іншого, як додаткова користь для серця і кровоносної системи всі ви-тамины-антиоксиданты допомагають ліпопротєїнам низької щільності (ЛНП) (вигляд холестерину, що викликає склероз артерій) спастісь.от окислення і превращенія в зловісні піняві клітки, блокуючі артерії. Вітамін С є справжнім чемпіоном по утриманню вільних радикалів від безкарного нападу на кровоносну систему. У дослідженнях, проведених в Університеті Техаського Південно-західного медичного центру в Далласі, було показано, що антіокислітельноє захисна дія вітаміну С триває в п'ять разів довше в порівнянні з вітаміном Е.

Техаські учені виявили: у тих випадках, коли вітамін С не показав досить тривалу захисну дію, використовували просто малу кількість цього вітаміну. Хоча ніхто насправді не знає, скільки вітаміну С зв'язується із стінками артерій і нейтралізує руйнівну дію вільних радикалів, проте ви знаходите свій шанс зберегти необхідну кількість цього вітаміну в клітках, якщо споживаєте його більше, ніж рекомендує RDA (60 міліграм в день). Отже, рівно поважно отримувати і вітамін Е, і вітамін С. Вітамін Е в цих дослідженнях забезпечив біля 5 годинника захисту, тоді як вітамін С продовжував значною мірою перешкоджати окисленню протягом 24 годин.

Однієї дози вітаміну С, що забезпечує здоров'я, досить для захисту ЛНП від окислення протягом дня або навіть більш. Краще всього приймати потрібну кількість цієї речовини щодня. Дослідники Каліфорнійського університету в Берклі виявили, що окислення ЛНП починається лише після того, як вітамін С в крові опиняється повністю використаним. Хоча наш організм виробляє особливі ферменти для боротьби з вільними радикалами, руйнівними клітки (ці ферменти відомі експертам як каталаза і ферментативні комплекси перехідних металів), існує деяке обмеження в кількості цих захисників-антиоксидантів, яке може виробити людський організм.

Якраз в цьому випадку і виступають на сцену міни-антиоксиданти типа вітаміну С. Намного простіше отримати достатню кількість вітаміну С з їжі або з вітамінних добавок, чим намагатися снабжать себе ферментативними комплексами перехідних металів, які навряд чи смачніше, хоча дослідники з Берклі із цього приводу мовчать.

Згідно з лабораторними результатами, отриманими в Берклі, вітамін С не просто "трохи захищає від окислення". Все той час, поки присутній цей антиоксидант, він, як представляється, забезпечує повний захист, або, як говорять дослідники, "ас-корбат [вітамін С] насправді є украй ефективним пожирачем водних пероксидних радикалів". Учені виявили, що вітамін С — єдиний антиоксидант, здатний повністю захистити ЛНП від руйнування вільними радикалами. Як тільки вітамін С зникає, всі останні захисники можуть запропонувати лише неповний захист, і багато клітинних структур ризикують виявитися зруйнованими.Стадії раки

Існує теорія, що перехід від нормального ділення кліток до утворення ракової пухлини відбувається не відразу, а вимагає досить тривалого періоду часу і включає декілька стадій. На початковій стадії (ініціації) відбувається...

Невідомі речовини в їжі

Якщо вбранняу з прийомом вітамінів ви дотримуєтеся переважно вегетаріанської дієти, то при цьому отримуєте безліч речовин, які в даний час ще погано вивчені і недоступні у вигляді пілюль або капсул....

Вітаміни: питання і відповіді

Питання: Я чув, що великі дози вітаміну С можуть викликати утворення каменів в нирках. Наскільки велика небезпека? Відповідь: Хоча багато хто говорить про можливість утворення ниркових каменів при прийомі великих...
Вб проти ПМС

Протягом ряду років багато жінок приймають Ст як ліки від передменструального синдрому (ПМС), хоча докази його ефективності вельми спірні. У одному з ісследованій впливи цього вітаміну на ПМС брали участь...
Облако тегов

артерій аскорбінова берклі вітаміну виявили гіпертонії гормонів дослідження дослідники кислота клітки кров'яний крові окислення протягом радикалів стискування тиск університеті учені

Защита мозку

На основі теорії дії вільних радикалів знайдені докази того, що антиоксиданти грають важливу роль в захисті мозку: саме вони зменшують пошкодження мозку при струсі. Дослідження процесів, що відбуваються в тканинах...
Міф про дієту

Якщо в питаннях живлення і вживання вітамінів не можна покладатися на лікарів, то на що ж нам спертися? На жаль, це не найлегше питання. За останні десять років величезний об'єм...
Вітамінка