Вітамінка

Правильне харчування, лікувальні дієти і вітаміни
ГоловнаРегламентоване живленняІсторія вітамінів

Історія вітамінів

Хоча більшість останніх досліджень про вплив вітамінів на людський організм доводять, що вітаміни можуть захистити вас від хвороб, багато консерваторів від медицини і проблем живлення наполягають на даремності вітамінних добавок для здоров'я. Вони стверджують, що всі вітаміни більшість людей отримують за допомогою збалансованої дієти.

Ета консервативна точка зору бере почало в анахронічному минулому, що вирушає корінням в далеку історію вітамінів і їх відкриття. Само поняття вітамінів як живильних речовин, необхідних в невеликих кількостях для підтримки хорошого здоров'я, спочатку розглядалося як інструмент в боротьбі із захворюваннями, пов'язаними з недостатнім живленням, а не як засіб збереження здоров'я. Коли дієтологи-консерватори стверджують, що більшість людей не потребують вітамінних добавок, вони тим самым не визнають того факту, що ви можете страждати від дефіциту вітамінів, що важко діагностується. Тобто якщо ви виглядаєте здоровими або ж просто страждаєте від хронічних захворювань, до яких схильні багато американців, додаткові вітаміни вам не потрібні.

Істотним недоліком цієї точки зору є те, що вона не враховує успіхи вітамінології в боротьбі проти хвороб, пов'язаних з недостатнім живленням. Те, що ви не страждаєте від Таких виснажливих захворювань, як бері-бері або пелагра, не означає, що у вашому раціоні досить вітамінів.

Звернемося до історії цинги — одного з перших відомих захворювань, пов'язаних з дефіцитом вітамінів. Тепер-то ми знаємо, що воно викликане недоліком вітаміну С, але до цього відкриття цинга вважалася загадковим смертельним захворюванням, цілком оповитим таємницею.

Особливо небезпечною цинга була для моряків, які їли мало свіжіше за їжу і були вимушені задовольнятися в основному хлібом, солоним м'ясом ш іншими продуктами, що довго зберігаються на кораблях. На жаль, в цій їжі вітамін С практично був відсутній, і його дефіцит перетворював цингу на вбивцю на довгій морській дорозі.

Цинга — хвороба страхітлива. На початкових стадіях вона характеризується відчуттям млявості, знесиленням і виснаженням. З часом жертви цинги починають страждати від болю в м'язах, постійно перебувають в стані депресії. Потім їх ясна покриваються виразками, і починають випадати зуби. Тіло покривається гематомами. Врешті-решт в понівеченого проносом хворого відмовляють нирки і легені, і смерть не заставляє себе довго чекати.

Під час деяких тривалих подорожей кількість жертв цинги перевищувала кількість тих, що вижили. У 1490 році, під час подорожі Васько та Гамору з Португалії до Індії, з команди моряків в 160 чоловік вижили лише 60. Останні були убиті цингою. Десятки мореплавців палі жертвою цієї страшної хвороби.

Лише у вісімнадцятому столітті європейці зрозуміли, що з цингою можно боротися за допомогою дієти. Шотландський лікар на ім'я Джеймса Лінд узяв двадцять хворих цингою і наказав їм різні дієти, аби визначити, які саме продукти харчування можуть перемогти цингу. Двоє з його пацієнтів щодня отримували разом з їжею порцію сидру, двоє інших — розбавлений розчин сірчаної кислоти, следуюпая пара приймала морську воду, останні — ук-vc морську воду або ліки. Двоє хворих щодня отримували апельсини і лимони.

Оскільки апельсини і лимони відносяться до тих, що містять вітамін С цитрусовим, саме ці останні двоє і видужали в кінці експерименту, тоді як останні так і залишилися хворі. Результати своїх досліджень Лінд описав в книзі "Трактат про цингу", яку він опублікував в 1753 році.

Примітно, що за двісті років до експериментів Лінда американські індійці пропонували європейським дослідникам ліки від цинги, але воно було в основному проігнороване. У тридцятих роках шістнадцятого століття француз Жак Картье плив ппро річку, яка тепер називається річкою Святого Лаврентія, і зупинився на зимівлю в тому місці, де зараз знаходиться канадське місто Квебек. Під час цієї зимівлі багато моряків захворіли цингою, і двадцять чоловік померло. Корінні жителі, жаліючи страждаючих європейців, розповіли Картье, що чай з кори і голок хвойних дерев може вилікувати цингу. Сучасні дослідження показали, що в такому чаї міститься велика кількість вітаміну С.

Багато ж часу було потрібно Заходу, аби послідувати корисній пораді і внести зміни до своєї дієти. Навіть експерименти Лінда далеко не всіх переконали в можливості лікування від цинги за допомогою цитрусових. Одним з тих, хто повірив, був капітан Джеймс Кук, що зробив в 60, — 70-х роках вісімнадцятого століття тривала подорож з Англії до Океанії. Він виявив, що для здоров'я команди дуже корисним виявилося введення в раціон свіжих продуктів. Його моряки переконалися, що свіжа їжа рятує їх не лише від цинги, але і від простуди. Кудо постійно завантажував в свої трюми квашену капусту — ще одне джерело вітаміну С.

Лише після 1795 року, майже через п'ятдесят років після експериментів Лінда, Адміралтейство Англії язало капітанів давати морякам липовий сік в цілях запобігання цинзі, але лише в 1865 році торгівельний флот Англії отримав наказ доставити цей сік. Ніхто не знає, скільки моряків померло від недоліку вітаміну С в результаті цієї бюрократичної тяганини.

В даний час лише небагато в США відчувають гострі симптоми цинги. Проте один фахівець в області живлення сказав одного дня напівжартом напівсерйозно, що коли б не мізерна кількість вітаміну С в хрусткій картоплі, більшість дітей і значна частина дорослих взагалі б не отримувала цей вітамін, і цинга стала б загальним захворюванням.

Деякі фахівці в області живлення вважають, що наше наполегливе ігнорування речовин, необхідних для нашого ж здоров'я, нагадує ситуацію в часи Лінда. Як і тоді, в наші дни відкриття в області вітамінів і живлення випереджають можливості офіційної медицини реагувати на них. Типова позиція, що збалансована дієта дає здоровій людині всі необхідні вітаміни, не відповідає останнім науковим відкриттям.

Багато учені-дієтологів гордяться тим, що не квапляться змінювати свою думку. Вони вважають, що стриманість оберігає їх від того, аби стати жертвами дивних відкриттів, які незабаром обов'язково будуть спростовані. На жаль, ця позиція свідомо неправильна, особливо враховуючи докази того, що підвищені дози вітамінів і інших живильних речовин (особливо вітамінів С, Е, бета-каротину) захищають людський організм від старіння, хвороб серця, раки і інших недуг. Але вищезазначені учені всі чекають, коли докази самі до них притопають.

На щастя (звичайно, якщо ви серйозно хочете регулювати вжиток вітамінів), вам цього чекати не доведеться. Оскільки ви можете приймати таку кількість вітамінів, яка заведомпро не принесе вам шкоди, ваші шанси поліпшити здоров'я помітно підвищуються. Незчисленна кількість експериментів довела нешкідливість цих вітамінів. Хай деякі фахівці заявляють, що прийом вітамінів дасть вам лише одне — подорожчання вашої сечі (що, мовляв, додаткові вітаміни не засвоюються в організмі). Користь, яку ви принесете своєму організму, робить вітаміни саме тією конячкою, на яку треба робити ставку.Стадії раки

Існує теорія, що перехід від нормального ділення кліток до утворення ракової пухлини відбувається не відразу, а вимагає досить тривалого періоду часу і включає декілька стадій. На початковій стадії (ініціації) відбувається...

Невідомі речовини в їжі

Якщо вбранняу з прийомом вітамінів ви дотримуєтеся переважно вегетаріанської дієти, то при цьому отримуєте безліч речовин, які в даний час ще погано вивчені і недоступні у вигляді пілюль або капсул....

Вітаміни: питання і відповіді

Питання: Я чув, що великі дози вітаміну С можуть викликати утворення каменів в нирках. Наскільки велика небезпека? Відповідь: Хоча багато хто говорить про можливість утворення ниркових каменів при прийомі великих...
Вб проти ПМС

Протягом ряду років багато жінок приймають Ст як ліки від передменструального синдрому (ПМС), хоча докази його ефективності вельми спірні. У одному з ісследованій впливи цього вітаміну на ПМС брали участь...
Облако тегов

англії більшість відкриття вітамін вітамінів дієти двоє добавок допомогою експериментів живлення захворювань здоров'я лінда моряків області останні речовин хвороб цинги

Защита мозку

На основі теорії дії вільних радикалів знайдені докази того, що антиоксиданти грають важливу роль в захисті мозку: саме вони зменшують пошкодження мозку при струсі. Дослідження процесів, що відбуваються в тканинах...
Міф про дієту

Якщо в питаннях живлення і вживання вітамінів не можна покладатися на лікарів, то на що ж нам спертися? На жаль, це не найлегше питання. За останні десять років величезний об'єм...
Вітамінка