Вітамінка

Правильне харчування, лікувальні дієти і вітаміни
ГоловнаПокажчик вітамінівБета-каронтін

Бета-каронтін

Хімічні назви: Каротиноїди, альфа-каротин, лютеїн, лікопін, бета-кріптоксантін, кантаксантін. Також інколи позначаються як попередники вітаміну А.

• У фруктах і овочах міститься до 500 різних видів каротинів, багато хто з яких ще не вивчений, і їх вплив на здоров'ї не встановлений. П'ять головних видів каротинів, виявлених в продуктах харчування, — це альфа-каротин, бета-каротин, бета-кріптоксантін, лютеїн і лікопін.

До останнього часу вважалося, що основною функцією каротинів в організмі є їх перетворення на вітамін А. В даний час встановлено, що і самі по собі вони вельми важливі для підтримки хорошого стану здоров'я.

Сьогодні у вітамінних добавках міститься лише бета-каротин. Всі останні види каротинів слід отримувати з продуктів харчування.

Зі всіх каротинів бета-каротин найефективніше засвоюється і перетворюється в організмі у вітамін А. Некоториє каротини, наприклад кантаксантін, не перетворюються на вітамін А, але вони також грають важливу роль як антиоксид анти.

Основні функції в організмі:

Виступають як антиоксиданти, що захищають клітинні структури від руйнування вільними радикалами.

Підтримує системи циркуляції в здоровому стані. Можливо, запобігає окисленню холестерину і перетворенню його в склеротичні бляшки, які блокують доровеносниє судини і викликають атеросклероз. Дослідження показали, що люди з високим вмістом бета-каротину в крові рідше хворіють на серцево-судинні захворювання.

Підтримують імунітет, допомагаючи імунним кліткам руйнувати вільні радикали. При лікуванні крупу спостерігалося посилення імунної блокади цього захворювання.

• Можливо, роблять благотворний вплив на очі, які найчастіше піддаються дії вільних радикалів.

Каротини захищають від:

• Сердечних захворювань: запобігають окисленню холестерину, яке, як вважається, наводить до атеросклерозу. Можуть допомогти в лікуванні стенокардії в тих, хто вже хворий на сердечне захворювання. Дослідження показали, що у людей, одержуючих достатню кількість бета-каротину з фруктів і овочів, понижений ризик сердечних захворювань.

• Раки: захищає ДНК і інші клітинні структури від руйнування вільними радикалами. Клінічні дослідження показали, що бета-каротин може остановіть утворення злоякісних пухлин. Каротини також запобігають раку за рахунок своєї антіокислітельного дії, хоча механізм цього процесу ще не вивчений.

• Шкоди, що наноситься курінням і забрудненням повітря: у курців з низьким вмістом бета-каротину в крові частіше розвивається рак.

• Інфекційних захворювань: бета-каротин підвищує імунітет. Разом з вітаміном Е він знижує раз-рушительную силу вільних радикалів.

• Порушення світлочутливості: у хворих з підвищеною чутливістю до яскравого світла (виражається у висипі і кропив'янці) спостерігалося поліпшення в 80% випадків при лікуванні бета-каротином.

Ознаки дефіциту: Дослідження недоліку ка-ротіноїдов практично відсутні.

Рекомендована норма вжитку:

Дорослі чоловіки: RDA для цього вітаміну не існує (зазвичай важливість каротинів для людського організму розглядалася лише у зв'язку з його роллю як попередника вітаміну А).

Взрослиє жінки: RDA немає.

Кількість американців, одержуючих ця речовини менше, ніж RDA: немає.

Кількість американців, одержуючих ця речовини менше, ніж 70% RDA: немає.

Продукти, що містять це речовина: Морква, зелені овочі, такі, як капуста брокколі і шпинат; особливий багато бета-каротину в зимових гарбузах. У помідорах і червоному перці мало бета-каротину, але вони багаті лікопіном. Шпинат і крес-салат є хорошими джерелами бета-каротину і лютеи-на.

Як краще готувати їжу: Не переварюйте овочі. Краще готувати їх на пару, або з невеликою кількістю води, або в мікрохвильовій печі.

Оптимальний режим прийому: Щоденний прийом по 15—50 міліграм бета-каротину. Зі всіх видів каротинів лише бета-каротин міститься у вітамінних добавках.

• Оскільки вивчення впливу каротинів на здоров'ї почалося не так давно, не багато що відомо про те, які дози є найбільш ефективними. Раніше каротини вивчалися лише в світлі ихперетворення на вітамін А.

• Самим вивченим каротином є бета-каротин. При його щоденних дозах в 180 міліграм не спостерігалися жодних побічних ефектів. Проте досліди на тваринах показали, що поєднання великих доз бета-каротину з алкогольними напоями може викликати пошкодження в печінці.

• В США продовжуються дослідження бета-каротину. У тому числі вивчається можливість профілактики сердечних захворювань, інсультів і раки щоденними дозами бета-каротину по 50 міліграм. У Австралії були отримані добрі результати по запобіганню раці при використанні доз в 30 міліграм.

• Аби отримувати достатню кількість цих речовин, слідує є овочі і фрукти по декілька раз на день.

Токсичність: украй низька. У хворих крупом, які отримували по 180 міліграм бета-каротину щодня, не спостерігалися жодних проявів токсичності цієї речовини.

• Єдиним побічним ефектом великих доз бета-каротину або овочів і фруктов з його вмістом є поява жовтого забарвлення шкіри особи, ступень і долонь. Але це не вважається небезпечним. При зниженні доз колір шкіри відновлюється.

• У курців частіше спостерігається недолік бета-каротину. Їм слід приймати його додатково і є більше фруктів і овочів, в яких міститься ця речовина.Міф про цукор в крові

Одним з неправильних уявлень про цукор є те, що нібито, з'ївши шматочок цукру, ви відчуєте прилив сил, а потім, у міру того як цукор засвоюється, це відчуття зникає. Захисники цієї...

Вибір живильної речовини

Останнім прийомом, до якої сталі прибігати виробники вітамінів, з'явилася вказівка на етикетках наявності в полівітамінах бета-каротину. У розумах людей міцно засіла інформація про корисні для здоров'я властивості цієї речовини, тому...

Куріння

Ще одним джерелом нітратів є сигарети, і це зайвий привід для того, аби кинути палити. Окрім нітратів, сигаретний дим містить широкий асортимент різного роду канцерогенів, включаючи бензопірін — потужний канцероген,...
До-про

Канцероген — хімічна речовина, що викликає рак. Канцерогенез — процес розвитку раки. Карнітін — живильна речовина, яка синтезується в організмі і присутній в їжі. Продається як харчова добавка. Карнітін використовується...
Облако тегов

бета вільними вітамін видів вмістом дослідження захворювань каротину клітинні лікуванні міліграм міститься овочі одержуючих організмі показали речовини руйнування сердечних структури

Вітаміни - антиоксиданти

Дослідження антиоксидантів підтверджують їх можливості в боротьбі з раковими захворюваннями. У міру вивчення стадій розвитку раки учені прийшли до вивіду,що нестача вітамінів робить наші організми менш захищеними від прискорення ділення...
Селен

Основні функції в організмі: • Діє як компонент ферментів, що захищають від окислення вільними радікаламі. • Разом з вітаміном Е діє як антиоксидант. Селен захищає від: • Хвороби Кешана: захворювання...
Вітамінка